ankara cam mozaik ustası

Mozaik kelima anlamı ile birbirine benzemeyen küçük ve renkli parçaların oluşturduğu bütündür. Bu parçalar genelde taş, cam, mermer, pişmiş toprak olabilmektedir. Harçla duvar, taban gibi yerlere belirli bir desen veya şekil halinde tesbit edilmesiyle elde edilen yüzey işleme usulüdür. Önceleri çizgiler halinde işlenen mozaik, sonradan insan ve hayvan resimlerini çizmede bir usul olarak kullanıldı. Günümüzde pekçok insan, hayvan ve ağaç resimleri yapılmış tarihi mozaik işlemeler vardır. Bilinen en eski mozaik M.Ö. 8. yüzyıldan kalma olup çakıl taşlarından yapılmıştır.

Cam mozaik Küçük küp şeklinde kesilen renkli camlardan yapılmış duvar resimlerine verilen ad. Renkli küçük taş parçalarından yapılmış “taş mozaikler” önceleri Pompei’de kullanılmış; bu şekil esas alınarak süsleme cam mozaik doğmuştur. IV. Yüzyıldan başlayarak birçok kiliselerin duvarları cam mozaikten yapılmış duvar resimleri ile süslenmiştir. Bugün cam mozaik, daha yaygın olarak kullanılmaktadır. 
 

Cam Mozaik Montajı Nasıl Yapılır?

  • Cam mozaik uygulanacak zemin çok düzgün olmalıdır. Mozaik zemin düz olmaz ise engebeli göze hoş olmayan bir görüntü sergileyebilir.
  • Cam mozaik uygulamaları esnansında çimento esaslı yapı kimyasallarından seramik ve mozaik yapıştırıcı kullanmak şarttır. İleride çıkabilecek sorunları baştan bertaraf etmenize yardımcı olacaktır.
  • Epoksi ve Akrilik esaslı mozaik yapıştırıcıları cam mozaikleri zamanla etkileme olasılığı vardır. Cam mozaik yapıştırıcısı uygun ince tarakla uygulanır, daha sonra fileli mozaik plakaları tek tek yapıştırılır.
  • Uygulanan cam mozaik plakaların birbirlerinin derzini takip etmesi gereklidir. Aksi takdirde plakalar tek tek sayılacağı, bu derzlerin dengeli ve uyumlu bir şekilde yapıştırılmamasından kaynaklanır.
  • Uygulama şekli kesinlikle istenmeyecek bir görüntü oluşturabilir. Cam mozaikler makul bir süre sonra genelde seramik yapıştırıcısı biraz kendini çektikten sonra, derz dolgusunun uygulanmasına hazırdır.
  • Cam mozakleri için uygun bir silikonlu derz harcı kullanılması da çok önemlidir. Özellikle Mutfaklarda cam mozaik derzi olarak antibakteriyel derz dolgusu tercih ederek, Renk uyumuna dikkat etmek gerekir.
  • Uygulanan cam mozaikden daha açık bir tonda derz dolgusu uygulanması, cam mozaiklerin kendini gösterebilmesi için tercih edilmelidir.
  • Seramik mozaikKristal cam mozaik, Porselen karo mozaik, Mermer mozaik,Seramik kristal mozaik, Metal mozaik uygulamaları da aynı şekilde yapılmalıdır.
ANKARA FAYANS USTASI PUANI
OY VERDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER
OYUİÇİN TEŞEKKÜRLER